Dluhy, nesplácení, exekuce…

Skončit na ulici je snadné

Chcete poradit?

Proč se dostáváme do dluhů?

Dokud své závazky z půjček na bydlení, hypoték, či z jiných úvěrů, kde ručíme nemovitostí, splácíme, koukáme se na ostatní problémové lidi skrz prsty. Jenomže když se pak dostaneme do podobně svízelné situace sami, často se začneme chovat stejně iracionálně. Právě toto chování pak vede k tomu, že prošvihneme svoji šanci na řešení. A ono existuje i v té nejprekérnější situaci.

Ne každý z nás myslí na budoucnost a odkládá si dostatek prostředků do rezervy pro horší časy. Vždyť do nás bylo dříve doslova bušeno: „Žij na dluh! Teď žij, pak splať.“ S obrovským množstvím exekucí se ale přístup začal otáčet. Více jsme motivováni k zodpovědnosti. Už jen tím, že dnes třeba není možné dostat 100% hypotéku a banky již požadují, abychom měli ne 20 %, ale alespoň 30 % vlastních prostředků. Vždy se však najde někdo, kdo nám jinou půjčkou nabídne těch 30 % dofinancovat a jsme tam, kde jsme byli, dokonce ještě za horších podmínek.

Určitě proto není dobré se neuváženě vrhat do dluhů a žít bez nich je největší svoboda, kterou si jako člověk můžeme dopřát. Tohle je však dobrá rada pouze pro začátečníky, kteří svůj život na dluh ještě nezačali. Co s námi, kteří již ano, a navíc už se řítíme do propasti?

Do dluhů se dovedeme dostat poměrně snadno

Vlastní nezodpovědností, hloupostí, ale třeba i smůlou. Důležité je uvědomit si, že problém se sám nevyřeší, a právě neřešení problému vede do neřešitelných situací. Problémy s dluhy se podepisují na naší psychice, a ta naopak skutečně není dobrým rádcem. Ve stresu se u nás zmobilizují přírodní pudy a snažíme se před problémy utéct a ukrýt. Tohle je ale v moderní společnosti, ve které žijeme, špatně. Zmobilizovat musíme naopak mozek a věřit skutečnosti, že každý problém má své řešení. Tak hlavu vzhůru a pojďte zachraňovat, co se dá. Kolem vás jsou rozumní lidé, tak se stejně rozumně chovejte i vy. Snaha řešit problém se cení, ale jen stěží se s někým na řešení domluvíte, když strčíte hlavu do písku jako pštros.

Takto se chová typický dlužník. Poznáváte se v něm?

Důležité je říct, že ve velké většině případů nejde ani tak o člověka nezodpovědného, už vůbec ne se zločineckými sklony, který si chce ponechat něco, co mu nepatří. Jde o člověka, který vypadnul ze svého komfortu a dostal se pod tak obrovský tlak a do takového stresu, že se začal chovat iracionálně. Situace vypadá téměř jako přes kopírák:

  1. Obvykle jedeme na doraz, nemyslíme na budoucnost, nemáme finanční rezervy a snažíme se žít život nad naše poměry. Když k tomu pak přijde nezdar třeba v podnikání, ztráta zaměstnání či nemoc, máme zaděláno na malér.
  2. Přestaneme splácet půjčku nebo hypotéku. Nejdříve s myšlenkou, že vše co nejdříve doplatíme, není však z čeho, protože problémy se obvykle začnou hromadit.
  3. Začnou nám chodit upozornění. Přestaneme je vyzvedávat, zatajujeme se před pošťákem, doslova nenávidíme čas, kdy pošťák nosí poštu.
  4. Jsme stále ve větším stresu. Ten ovlivňuje náš život. Bojíme se otevírat dveře. Nevíme, co bude dál.
  5. Dojde k zaplombování naší nemovitosti. Už s ní nemůžeme nakládat. Hypoteční banka dokonce může prodat pohledávku na naši nemovitost. To už pak s námi banka nekomunikuje, ale musíme se bavit s neznámou inkasní společností. Ta postupuje ještě tvrdším způsobem.
  6. Přijde nám dražební příkaz. I když si jej třeba vyzvedneme, mnohdy jej ani neotevřeme s vírou, že problém, který jsme si černý na bílým nepřečetli, vlastně ani neexistuje. Náš stres se dostává za hranici snesitelnosti.
  7. Přicházíme o střechu nad hlavou, k čemuž vůbec nemuselo dojít, kdybychom svůj problém řešili. Navíc ani tím nemusí být problém vyřešen, protože nemovitost může být vydražena pod částku, kterou dlužíme. Tím pádem jsme nadále dlužníkem.

Nenechte svůj problém s dluhy zajít až k exekuci či dokonce k dražbě.
Řešit dluhy lze!

První možností je konsolidace půjček. Pokud již máte problémy dlouhodobější, a není pro vás konsolidace řešením, pořád můžete hledat jiné. Prodat nemovitost může být problém, možná to ani za řešení nepokládáte. Dejte si pozor na insolvenci. V té rovněž o nemovitost s největší pravděpodobností přijdete. Dobrým řešením je však zpětný odkup nemovitosti. Tu dočasně prodáte, bydlíte v ní a pouze platíte nájem. Žádat můžete dokonce stát o příspěvek na bydlení. Máte však především šanci se v klidu nadechnout, rozkoukat, dát se dohromady a následně pak nemovitost za stejnou cenu odkoupit zpátky. Takže vidíte, postavit se čelem k problému je rozhodně lepším řešením, než se poddat stresu, beznaději a vlastně problém dohnat do té nejhorší možné situace. Pojďte své dluhy řešit racionálně a efektivně.

Máte zájem o nezávaznou konzultaci?

Zanechte nám kontakt a my se vám ozveme


Notice: Undefined variable: phone_error in /var/www/html/includes/onlytel_form.php on line 18

Vyplněním souhlasím se zpracováním osobních informací